Sağlık

Şarbon nedir? Nasıl bulaşır?

Şarbon, bir bakteri tarafından ot yiyen hayvanlarda meydana gelen ve bu hayvanlara temas eden insanlara bulaşan ölümcül bir hastalıktır. Şarbona neden olan bacillus anthracis adlı bir bakteridir. 

Şarbon türleri

Şarbon 3 tür olarak bilinir bunlar;

 • Deri şarbonu 
 • Akciğer Şarbonu
 • Bağırsak Şarbonu

Deri Şarbonu

Ot yiyen hayvanların derilerinde bulunan şarbon virüsünün insanların açık yaralarından derilerine geçmesiyle medyana gelmektedir. Ayrıca ön çok görülen şarbon tipi olmasına rağmen uzmanlara göre ölüm riski en az olan şarbon türü yine deri şarbonudur.

Deri şarbonunun belirtileri

Deri şarbonunun belirtileri şöyledir;

 1. Yüksek ateş
 2. Bulantı ve kusma
 3. Deride 1 ila 3 cm çapında kara bir yaranın oluşması. (bazı kaynaklarda kara çıban ya da çoban çıbanı'da denir)

Akciğer Şarbonu

Şarbon virüsünün hava yoluyla insan akciğerlerine girmesiyle medyana gelmektedir. Akciğere giren virüs yara oluşturur ve ilk belirtisi hemen başlamış olur. 

Akciğer şarbonunun belirtileri

En başta soğuk algınlığı gibi görülür fakat durum öyle değildir.

 1. Nefes almakta zorlanma
 2. Yüksek ateş
 3. Lenf bezleri şişer

Bağırsak Şarbonu

Şarbon virüsü taşıyan hayvanların etlerinin yenmesiyle medyana gelen bir şarbon türüdür.  İyi pişmemiş etler ya da çiğ kalmış etler şarbon riskini arttırmakta önemli bir rol oynamaktadır. Bağırsaklarda kanamaya yol açtığı için en çok öldüren şarbon türüdür. Hastalık hızlı ilerlediği için erken tedavi uygulansa bile hastanın yaşama olasılığı çok düşüktür.

Bağırsak şarbonunun belirtileri

 1. Kanlı dışkı
 2. Kanlı istifra

 Şarbon hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir, eğer yukarıdaki belirtilerden birini bile yaşıyorsanız hemen en yakın sağlık merkezine başvurunuz.

Etiketler: şarbon, nedir, nasıl bulaşır

Bunlar da ilginizi çekebilir